Inpainting

Dzięki opcji "inpainting" (w MJ nazwa została "Vary (Region)") możemy zmienić, poprawić, domalować coś na wygenerowanej już grafice. Otwiera to ogromne możliwości dla kreacji.

Użytkowniczki i użytkownicy MJ często narzekali na to, że taka opcja jak "inpainting" występuje w DALL-E czy chociażby czy też w samym Photoshopie (dodatek Adobe Firefly). Widocznie twórcy MJ posłuchali tych próśb bo własnie możemy się cieszyć nową opcja dostępną od 21 sierpnia 2023.

Na początku upewnijcie się, ze macie włączoną opcją "Remix mode" w panelu ustawień (przypomnę, że wywołacie ten panel za pomocą wpisania /settings w pole tekstowe promptów):

Jeśli macie pewność, że opcja "Remix mode" jest włączona idziemy dalej.

Jak zacząć korzystać z tej funkcji w MJ? Najlepiej zacząć od znalezienia tej opcji - będzie dostępna jako kolejne pole wyboru z serii "Vary" pod pojedynczą, wygenerowaną grafiką:

Po kliknięciu na ten klawisz pokaże nam się nowy ekran:

Widzimy na tym ekranie naszą grafikę oraz nowe opcje:

Maska kwadratowa - ale również prostokątna ;) dzięki tej opcji zaznaczycie na grafice większe przestrzenie. Opcja intuicyjna i doskonale znana każdej osobie, która nawet tylko chwilę spędziła z dowolnym programem graficznym.

Rysowanie maski - to jest opcja dla osób, które chcą bardziej kreatywnie wybrać obszar zmian. Uwaga! Ta opcja nie oznacza możliwości tworzenia dowolnego kształtu maski.

Pole tekstowe - to jest miejsce gdzie po zaznaczeniu pola maską wpisujemy co chcemy zmienić na grafice.

Cofnij - w górnym, lewym rogu mamy ikonę prawie zapętloną strzałką oznaczającą opcję "cofania" wykonanych na grafice zmian związanych z rysowaniem narzędziem maski.

Ja chciałem dorysować okulary na twarzy dziewczynki. Wybrałem zatem rysowanie maski za pomocą opcji kwadratowego zakreślenia oraz w pole tekstowe wpisałem frazę:

black sunglasses ray ban

Po wpisaniu tekstu nacisnąłem przycisk strzałki w kółku. Efektem są cztery nowe grafiki:

Jak widać zmiany zostały wprowadzone i na twarzy pojawiły się czarne okulary przeciwsłoneczne. To samo można zrobić z włosami, ubraniem, tłem.

Czy są jakieś ograniczenia? Tylko wasza wyobraźnia!

Kilka obserwacji związanych z użyciem opcji Vary (Region):

  1. Jeśli wrócicie do grafiki na której używaliście już opcji "Vary (Region)" to zobaczycie, że maska jaką stworzyliście nadal tam jest.

  2. Należy używać tej opcji na obszarach nie większych niż 50% grafiki inaczej pojawiają się problemy ze zrozumienie przez MJ promptów i ich zastosowaniem.

  3. Czasami klawisz zatwierdzający prompta na ekranie nie działa - możecie go wciskać kilka razy a potem odkryjecie, że wygenerowaliście przez to kilka nowych grafik.

  4. Jeśli wybierzecie opcję swobodnego zaznaczania pola maski to MJ będzie wspomagał waszą rękę i starał się wybierać podobne fragmenty (np. ubranie albo włosy).

A tak to wygląda cały proces:

Aby nie przegapić nowych lekcji zapraszam do zostawienia tutaj swojego adresu email

Last updated