AI a prawa autorskie

Bardzo wiele osób zaczynających przygodę z generatywną sztuczną inteligencją pyta się o kwestie prawne (szczególnie

Obecnie w Polsce kwestia AI nie jest uregulowana prawnie - wykładnia prawna dopiero się tworzy. Jeśli chcesz zatem tworzyć grafiki na aby wykorzystywać je komercyjnie to musisz liczyć się brakiem regulacji i chaosem prawnym w tym zakresie.

Stworzona przez nas grafika za pomocą Midjourney nie jest wedle prawa polskiego utworem a AI nie może być twórcą, któremu przysługują prawa autorskie.

Jedynie człowiek może być twórcą ("każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia"). (art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych)

To również oznacza, że właścicielem praw do stworzonego utworu (grafiki) nie będzie osoba, która wprowadziła prompt i kliknęła klawisz "generuj".

Podobnie wygląda sytuacja w USA - tam AI również nie może być autorem prac, utworów czy patentować wynalazki tylko człowiek.

The justices turned away Thaler's appeal of a lower court's ruling that patents can be issued only to human inventors and that his AI system could not be considered the legal creator of two inventions that he has said it generated.

Czyli zatem nie posiadamy praw autorskich do grafiki stworzonej na bazie naszego (albo czyjegoś) prompta za pomocą Midjourney. Każda osoba może taką grafikę wziąć i korzystać z niej.

Trzeba pamiętać również o tym, że modele językowe, które stanowią "kręgosłup" generatywnej sztucznej inteligencji uczone są z wykorzystaniem bardzo różnych treści - również prawnie chronionych utworów.

I dokładnie z tego powodu w USA kilka podmiotów i osób pozwało już firmy tworzące rozwiązania AI. Do najgłośniejszych przypadków należy sprawa stand-uperki Sarah Silverman oraz właściciela bazy zdjęć Getty Images.

PS Sztuczna inteligencja nie może posiadać praw autorskich do tworzonych przez siebie dzieł - orzekł 18 sierpnia 2023 sędzina Beryl A. Howell z Sądu Okręgowego USA dla Dystryktu Kolumbii uznała, że Urząd ds. Praw Autorskich USA miał rację odmawiając ochrony praw autorskich dziełu, które zostało stworzone całkowicie bez udziału człowieka. Tutaj znajdziesz treść orzeczenia (w języku angielskim).

Aby nie przegapić nowych lekcji zapraszam do zostawienia tutaj swojego adresu email

Sytuacja z prawami autorskimi w kontekście AI jest bardzo dynamiczna i zapewne będziemy często słyszeli wiele informacji z tym związanych ponieważ stawką są dziesiątki miliardy dolarów płynące do firm tworzących takie rozwiązania.

Last updated