Proporcje, chaos i ziarno
Bardzo ważne jest aby nasze grafiki prezentowały się odpowiednio – do tego służy parametr --ar (Aspect Ratio) odpowiedzialny za końcowy kształt naszych grafik.
Last updated
Bardzo ważne jest aby nasze grafiki prezentowały się odpowiednio – do tego służy parametr --ar (Aspect Ratio) odpowiedzialny za końcowy kształt naszych grafik.
Last updated
Żeby zrozumieć i dobrze móc panować nad proporcjami naszych prac wystarczy zapamiętać takie najprostsze typy rozmiarów grafik:
Chaos
MJ ma tendencję do prezentowania „ładnych” grafik. Nawet jeśli go o to nie poprosimy to efektem naszych prac w większości będą bardzo fajne, ładne, poprawne grafiki. A jeśli nie chcemy być grzeczni i naprawdę chcemy poeksperymentować?
Do tego celu służy parametr --chaos (albo –c), który możemy stosować używając wagi 0-100 gdzie zero oznacza brak zmian a 100 bardzo duże zmiany w naszych grafikach.
Chcesz się dać zaskoczyć? Użyj chaosu!
Jakość grafik
Ten parametr odpowiada za jakość naszych grafik. Aby go użyć wpisz w pole konsoli –quality albo krócej –q. MJ uzależnia jakość tworzonej grafiki od czasu poświęconego na jego przygotowanie (co jest pochodną wykorzystania zasobów GPU). Tak więc jeśli chcesz mieć wysoki parametr jakości będziesz musiał(a) poczekać.
Uwaga! W przeciwieństwie do wielu innych parametrów –quality przyjmuje tylko następujace wartości: .25, .5 oraz 1
Powtarzalny wzorzec
Jeśli potrzebujesz stworzyć grafikę, która ma powtarzalny wzór to wykorzystaj parametr –tile. Dzięki niemu MJ przygotuje grafikę, która będzie powtarzała się. Idealnie sprawdzi się jako wzór na papier do pakowania prezentów.
Seed
Obiecałem napisać wiecej o seed (czyli ziarnach). Za każdym razem kiedy wpisujesz prompt MJ domyślnie używa innego numeru ziarna. Pomaga to zachować losowość i kreatywność wyników. Możesz zwiększyć powtarzalność swojej pracy, wykorzystując wartość seed za pomocą parametru –seed (zrób test i przypisz losową wartość paramteru np –seed 8888 a potem wygeneruj dwa zestawy grafik – będą takie same!).
Po co miałbyś to robić? Powiedzmy, że stworzyłeś fajną grafikę wazonu w kształcie sowy i chcesz ją wykorzystać (ale dokładnie taką samą) w kolejnym prompcie. Wiesz, że MJ po wpisaniu tego samego prompta stworzy coś zupełnie innego za każdym razem. I tutaj z pomocą przychodzi wykorzystanie parametru –seed
Aby pobrać numer parametru seed, kliknij prawym przyciskiem na grafice.
Otworzy się menu a na samej górze zobaczysz ikonkę koperty. Kliknij na nią.
Teraz bot Discorda wyśle wtedy wszystkie szczegóły na twoją prywatną skrzynkę (usłyszysz dźwięk i koło ikony serwera MJ z lewej strony pojawi się cyfra „1” określająca ilosć wiadomości jakie na ciebie czekają).
Wejdź do swojej skrzynki. Zobaczysz wygenerowany swój ostatni zestaw grafik a nad nim parametry seed.
Aby nie przegapić nowych lekcji zapraszam do zostawienia tutaj swojego adresu email
Te opcje może nie wyglądają na bardzo ciekawe, ale zaawansowanym użytkownikom Midjourney dają szerokie pole do popisu - szczególnie kwestia korzystania z seed.