Promptowanie

Teraz to, na co czekasz i po co tu jesteś - czyli jak stworzyć grafiki dzięki Midjourney?

Zaczynamy naukę tworzenia grafik za pomocą tekstu (zwanych promptami). MJ to bardzo sprytne narzędzie – nie dość, ze rozumie tekst to jeszcze dzięki bardzo dużym zasobom na których był trenowany naprawdę potrafi zaskoczyć nas kreatywnością.

Spróbujmy zatem stworzyć naszą pierwszą grafikę.

A zatem: jesteśmy na kanale MJ na Discordzie. Zjeżdżamy myszką na sam dół strony. Powinniśmy zobaczyć takie pole:

Teraz najeżdżamy myszką na pole gdzie jest tekst “Napisz na #newbies-11” i wpisujemy z klawiatury znak „/” a potem wpisujemy słowo „imagine”.

Powinniśmy zobaczyć taki efekt:

Świetnie! Już tylko sekundy Cię dzielą od stworzenia swojej pierwszej grafiki w MJ👍

Najeżdżamy teraz myszką na słowo „prompt” (napis na czarnym polu) i wpisujemy tekst prompta, który będzie informacją dla MJ jaką grafikę chcemy stworzyć.

Wybrałem na próbę coś bardzo prostego. Wpisz w to aktywne pole prompta (pamiętaj aby tekst prompta był zawsze w czarnym polu!).

Naszym pierwszym promptem będzie taki prosty tekst:

A beautiful flower in a meadow

Po wprowadzeniu prompta trzeba go zatwierdzić (kliknij klawisz “Enter”. I teraz zaczyna się cała magia! Zleciłeś właśnie stworzenie grafiki na podstawie tekstu.

Twoje zapytanie powędrowało gdzieś bardzo daleko, zostało przyjęte i właśnie ruszają obliczenia na karcie graficznej.

Jako efekt “myślenia” AI będziesz widział wyłaniające się z niebytu i cyfrowego szumu zarysy kwiatów, łąki aż wreszcie licznik postępu wskaże 100% i zobaczysz cztery propozycje wygenerowanych grafik bazujących na twoim prompcie ("przepiękny kwiat na łące"):

Możemy przybliżyć ten zestaw grafik poprzez kliknięcie na niego myszką:

A nawet otworzyć jako osobny plik graficzny w nowej zakładce przeglądarki (po kliknięciu Otwórz w przeglądarce).

Co ciekawego widzimy na tym przykładzie? Napisałeś bardzo prosty prompt. Nie określiłeś nic poza podstawową informacją. Nie określiłeś jaki to ma być rodzaj kwiat ani stylu grafiki, ani wielkości samej grafiki czy lokalizacji łąki.

A pomimo tego MJ stworzył „A beautiful flower in a meadow” w różnych stylach (niektóre grafiki bardziej przypominają obraz malowany na płótnie a niektóre zdjęcia).

Skąd MJ wiedział jaką łąkę ma stworzyć i kwiaty na niej? Otóż jak każda generatywna AI MJ bazuje na zestawie ogromnej ilości danych (w tym wypadku grafik) i poproszony o stworzenie nawet czegoś abstrakcyjnego (zapraszam do eksperymentów i wpisania jako prompta jednego słowa “God”) znajdzie na to wzór a potem stworzy nam jakąś grafikę (czasami to będzie coś zupełnie innego od tego, co my chcieliśmy).

Jeśli dotarłeś tutaj to nauczyłeś się zakładania kont na MJ, obsłudze serwera Discord, pisania promptów, logowania się go galerii i tworzenia różnych wersji grafik.

Gratuluję! Pobaw się trochę i poeksperymentuj teraz ze zdobytą wiedzą.

Szukasz inspiracji? Zerknij na tę stronę gromadzącą prace użytkowników albo tej, gdzie pokazywane są różne bardzo ciekawe prace.

Aby nie przegapić nowych lekcji zapraszam do zostawienia tutaj swojego adresu email

Zadanie domowe

Pobaw się w tworzenie promptów. Zwróć uwagę na to jakie prompty piszą inne osoby (możesz kopiować je i używać do swoich celów), jakich efektów używają (na razie nie przejmuj się tymi dziwnymi określeniami w stylu “– v5.1” albo “–ar 16:9” o nich dowiesz się za moment).

Zaloguj się do swojej galerii na stronie MJ i zobacz jakie tam sie pojawią grafiki – spróbuj dodać niektóre do ulubionych, zmień sposób pokazywania grafik (z ustawienia wyświetlania grafik w postaci “siatki“ wyfiltruj aby galeria pokazywała tylko nowe grafiki).

Last updated