Podstawowe funkcje Midjourney

Na Discordzie a dokładnie na serwerze Midjourney będą tworzone nasze grafiki więc warto poznać zasady obsługi tej aplikacji.

Każde użycie prompta (o tym jak tworzyć prompty przeczytasz tutaj, ale doczytaj proszę ten rozdział zanim przejdziesz dalej) przez użytkownika (jeśli użytkownik nie wybierze opcji grafik w modelu “private” ale o tym za moment) generuje następującą strukturę widoczną na serwerze:

  1. Tekst prompta (czyli tekstowego opisu jak ma wyglądać grafika, którą MJ ma wygenerować)

  2. Nazwą użytkownika (w tym wypadku @Jsers)

  3. Opisu formatu w jakim został stworzony (fast / relax – co to jest wyjaśnię później) oraz kilkoma ikonami pod nimi

  4. Cztery grafiki, które są tworzone za każdy razem kiedy wpiszesz prompta

Tekst użytego prompta wyglądał następująco:

Music group the beatles 8k realist

Jak widzisz opisy promptów są w języku angielskim (i to z błędami bo „realist” zapewne miało oznaczać „realistic”).

Czy można tworzyć prompty w języku polskim?

Można.

Tylko model językowy na którym stworzono MJ nie był uczony tak dobrze na zasobach z języka polskiego jak angielskiego.

Może nie rozumieć części słów albo nie wiedzieć części odniesień do polskiej kultury czy nauki. Lepiej jest zatem komunikować się z MJ i tworzyć prompty w języku angielskim.

A co oznaczają te opcje „U1” czy „V4” i ikona kręcenia się (dwie strzałki splecione w okrąg na niebieskim tle)? Już wyjaśniam.

Nawet jeśli nie jesteś autorem grafiki możesz mieć na nią wpływ. Po pierwsze możesz poprosić MJ aby powiększył każdą z czterech grafik. Ale jak wybrać poszczególne grafiki?

To proste - każda z nich ma swój numer. Wybierając np. “U1” („U” od „Upscale” czyli po angielsku "powiększenie") powiększysz górną grafikę po lewej stronie (czyli tę oznaczoną cyfrą "1").

A co oznacza „V1” („V” od „Version”)?

Otóż każdą z grafik (naszych i dowolnego użytkownika Discorda na serwerze MJ) możemy wygenerować raz jeszcze prosząc MJ o stworzenie jej innej wersji – niestety nie mamy kontroli nad tym jak MJ ją zmieni.

Jeśli chcesz stworzyć nową wersję grafiki nr 3 to kliknij “V3”. Jeśli grafiki nr 1 to klikasz “V1”.

Ostatnia opcja to klawisz z dwoma, białymi zapętlonymi strzałkami („Re-roll”) na niebieskim tle – to jest opcja stworzenia oryginalnego zestawu czterech grafik od nowa.

Ponownie – tak jak w wypadku polecenia wygenerowania pojedynczej grafiki tak i teraz nie mamy panowania jak MJ będzie je tworzył.

Jeśli powiększymy grafikę będziemy widzieli nowy zestaw ikon pod nią:

Co oznaczają te tajemnicze ikony?

“Make Variations” – ta opcja stworzy odmianę przeskalowanego obrazu i generuje nową siatkę czterech opcji na podstawie tej grafiki.

“Web” – ta opcja otwierzy naszą grafikę w naszej galerii na stronie https://midjourney.com/

“Favorite” – za pomocą tej opcji oznaczysz swoje obrazy, które uznasz za fajne. aby łatwo je potem znaleźć w twojej galerii na stronie https://midjourney.com/.

A gdzie się pojawi nasza wygenerowana grafika albo grafiki?Na samym dole ściany z promptami i grafikami więc czasami (jeśli bawisz się dużą ilością grafik) będziesz miał problem ze śledzeniem procesu powstawania grafik.

Hmmm, mało fajne rozwiązanie jeśli na kanale będzie siedziało i tworzyło dużo osób – twoje grafiki będą szybko przesuwane w dół a po chwili będziesz miał(a) ogromne problemy z ich znalezieniem w natłoku nowych promptów i grafik.

Czy jest na to rozwiązanie? Tak - musisz stworzyć swój prywatny serwer albo odwiedzić stronę z galerią stworzonych przez Ciebie grafik.

Aby nie przegapić nowych lekcji zapraszam do zostawienia tutaj swojego adresu email

Poznanie podstawowych funkcje MJ naprawdę są potrzebne aby dobrze zrozumieć jak działa to narzędzie.

Last updated