Panel opcji Midjourney
Bardzo ważną częścią pracy w środowisku Midjourney jest poznanie możliwości samego narzędzia i jego funkcji
Last updated
Bardzo ważną częścią pracy w środowisku Midjourney jest poznanie możliwości samego narzędzia i jego funkcji
Last updated
W tym rozdziale omówimy panel Settings. Aby go wywołać musicie zalogować się do Discorda, wejść na dowolny kanał i wpisać komendę /settings oraz potwierdzić ją klawiszem “Enter”.
Powinniście zobaczyć taki panel wyboru:
A teraz zapoznajmy się ze wszystkimi opcjami dostępnymi w panelu Settings: MJ version1, MJ version 2 itd – Buttony “MJ version1”, “MJ version 2” oznaczają kolejne wersje silnika MJ.
Możecie się pobawić w ich włączaniu i tworzenie grafik z tymi samymi promptami – to będzie niesamowita podróż w przeszłość i szybko docenicie ostatnie wersje silnika.
Oczywiście polecam korzystać z najnowszej wersji czyli Midjourney w wersji 5.2 bo za każdym razem dodawane są nowe opcje, które nie są dostępne w poprzednich wersjach silnika.
Raw Mode – Dzięki tej opcji wasze grafiki będą tworzone z mniejszym naciskiem na to, w jaki sposób algorytm MJ próbuje wywrzeć nacisk na wasze prace.
Trzeba pamiętać, że silnik MJ został przeszkolony na pewnych zestawach grafik, prac i obrazów i przez to z automatu zawsze będzie wybierał pewne style.
Dzięki opcji -- style raw wpisanej do prompta albo zaznaczeniu jej w panelu Settings będzie mogli pozbyć się tego “ciążenia” MJ w stronę pewnych najpopularniejszych styli niji w wersji 4 i 5 – w przypadku tej opcji możecie tworzyć swoje grafiki w stylu anime i ilustracji z dużo większą wiedzą na temat stylów i estetyki anime.
Ten styl doskonale sprawdza się w dynamicznych ujęciach akcji i kompozycjach skoncentrowanych na postaciach. Bardzo fajnie się pracuje z tym stylem – efekty są niesamowite!
Stylize low, Stylize med, Stylize high oraz Stylize very high – MJ został przeszkolony do tworzenia obrazów, które narzucają artystyczne kolory, kompozycje i formy.
Parametr --stylize lub -s wpływa na to, jak silnie ten trening jest stosowany.
Niskie wartości tego parametru pozwalają stworzyć grafiki, które ściśle pasują do promtów, ale są mniej artystyczne (kreatywne, przemyślane i wyjątkowe).
Wysokie wartości parametru -- stylize pozwalają tworzyć grafiki, które są bardzo artystyczne w swoim odbiorze, ale mniej związane z wpisanym promptem.
Można zatem kontrolować poziom “stylizacji” grafiki określając to z poziomu panelu Settings albo wpisując za każdym razem jako uzupełnienie naszego prompta. Style Low ma wartość “–s 50”, Style Med “–s 100”, Style High “–s 250”, Style Very High “–s 750” Przykład zastosowania parametru -- stylize:
Public mode – MJ jest domyślnie otwartą społecznością, a wszystkie grafiki są widoczne na midjourney.com, w tym również grafiki stworzone na prywatnych serwerach Discord, w bezpośrednich wiadomościach i w aplikacji internetowej Midjourney.
Płatni subskrybenci MJ mają możliwość skorzystania z trybu Stealth, dzięki któremu ich stworzone grafiki nie są widoczne dla innych na stronie Midjourney.com (i tylko tam).
Jak przełączać się między trybem Stealth i Public? Za pomocą parametrów podanych w prompcie: /stealth i /public
Fast mode – Różne opcje subskrypcji pozwalają na różne dostęp do ilości miesięcznego czasu GPU (czyli kart graficznych z których korzysta MJ za każdym razem kiedy wpisujesz swój prompt). Ilość czasu korzystania z GPU w ramach miesięcznej subskrypcji to czas w trybie fast.
Ten tryb stara się zapewnić natychmiastowy dostęp subskrybentowi do GPU. Innymi słowy twoja grafika zostanie stworzona szybciej. Subskrybenci planów MJ typu “Standard” i “Pro” mogą tworzyć nieograniczoną liczbę grafik każdego miesiąca w trybie relax.
Warto zajrzeć na stronę cennika MJ i sprawdzić czy nie potrzebujemy więcej czasu albo możliwości tworzenia grafik w tym samym czasie (do wyboru obecnie są trzy plany, różnicą się od siebie właśnie ilością grafik tworzonych w tym samym czasie i szybkością ich tworzenia).
Ja osobiście korzystam z planu “Standard” (30$) i staram się pracować na MJ wtedy kiedy amerykańscy użytkownicy śpią. Ponownie – możesz ustawić tę opcję w panelu Settings albo określać ją za każdym razem w prompcie za pomocą zmiennych /fast labo /relax
Remix mode – Ten tryb pozwala na zmianę promptów, parametrów, wersji modelu lub współczynników proporcji w kolejnychch wariantach tworzonych grafik. Remix weźmie pod uwagę ogólną kompozycję grafiki pierwotnej i użyje jej jako części nowego prompta.
Możesz aktywować tryb Remix za pomocą polecenia /prefer remix lub za pomocą panelu /settings i przełączając przycisk „Remix Mode”. Opcja „Remix mode” zmienia zachowanie przycisków wariacji (V1, V2, V3, V4) pod siatką stworzonych grafik.
Gdy funkcja „Remix mode” jest włączona, umożliwia ona edycję promptów podczas każdego nowego wariacji. Aby użyć opcji Remix w przypadku grafiki już powiększonej użyj opcji pod grafiką „Make Variations”.
High Variantion Mode oraz Low Variantion Mode – Midjourney w wersji 5.2 pokazał również nową funkcję o nazwie „Variation Mode”, która zasadniczo pozwala użytkownikom dopracować rodzaj wizualnych niuansów i zmian, które chcą zastosować w swoich grafikach.
Wybierając “High Variation” wprowadzisz do nieco większego wizualnego odejścia od oryginalnego prompta, co może dać bardziej interesującymi wynikami, podczas gdy użycie “Low Variation” utrzymanie niskiego ustawienia pozwoli na większą spójność wizualną.
Reset Settings – po wybraniu tej opcji wszystkie ustawienia MJ wrócą do początkowych wartości.
Aby nie przegapić nowych lekcji zapraszam do zostawienia tutaj swojego adresu email
Zachęcam do zapoznania się dokładnego z panelem opcji - są tam ukryte opcje, które powinniśmy dobrze poznać aby tworzyć coraz lepsze grafiki.